Cinler alemi hakkinda bilmedigimiz gercekler

Cinler alemi hakkinda yanlis bilinenler ve bilinmeyenler. Paranormal olaylar bilgiler

AnasayfaKapıTakvimSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

Sihirle ilgili bazı hadislere gelecek olursak

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Sümbülsultan

MesajKonu: Sihirle ilgili bazı hadislere gelecek olursak   Perş. Ocak 29, 2009 10:27 pm

A.) Sihir ve Yahudi’nin Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'e sihir yapması hakkındadır.

Âişe'den -Allah ondan râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre o şöyle demiştir:

“Beni Zureyk kabilesinden Lebid b. el-A'sam adında bir Yahudi, Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-'e sihir yaptı.

Âişe -Allah ondan râzı olsun- dedi ki: “Öyle ki Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- yapmadığı bir şeyi yapmış olduğu vehmine
düşüyordu. Bir gün benim yanımda iken Allah’a duâ etti, sonra yine duâ etti ve dedi ki:
“Ey Âişe! Hissettin mi, sorduğum hususta Allah Teâlâ bana fetva verdi. İki kişi bana geldi (Cebrail ve Mikail). Biri başucuma, diğeri de ayak ucuma oturdu.

Biri diğerine:
“Bu zatın rahatsızlığı nedir?” dedi.

Öbürü: “Büyüdür” dedi.

Önceki tekrar sordu: “Kim sihir yaptı (büyüledi)?

Diğeri: “Lebid b. el-A'sam adlı (Beni Zureyk’li bir Yahudi) diye cevap verdi.

Öbürü: “Büyüyü ne yaptı?” dedi.

Arkadaşı: “Bir tarakla saç döküntüsüne ve bir de erkek hurma tomurcuğunun içine” cevabını verdi.

Diğeri: “Pekala, o şimdi nerede?” diye sordu.

Arkadaşı: “Zervan kuyusunda.” cevabını verdi.”

Âişe -Allah ondan râzı olsun- şöyle dedi: Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- ve sahâbeden bir grup, o kuyuya geldiler. Sonra Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle dedi:

“Ey Âişe! Allah’a yemin olsun ki, kuyunun suyu sanki kına ıslatılmış gibi (bulanık) ve (o kuyu ile sulanan) hurma ağaçlarının başları da sanki şeytan başları gibi idiler.”
Ben: “Ey Allah’ın Rasûlü! Onu yakmadın mı ?” diye sordum.

“Hayır” dedi ve ilâve etti: “Bana gelince, Allah Teâlâ bana âfiyet lütfetti ve şifa verdi. Ben ondan insanlarabir şer gelmesine sebep olmaktan korktum. Gömülmesini emrettim ve gömüldü.”

Buhârî’nin rivâyetinde ise; “Hanımlarına yaklaşmadığı halde yaklaşmış gibi kendisini hissediyordu.” ibaresi geçmektedir. Zeyd b. Erkam -Allah ondan râzı olsun- anlatıyor:
Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-'e sihir yapıldı. Bu yüzden günlerce hasta düştü. Sonunda Cibril geldi ve:

“Seni Yahudilerden bir adam sihirledi. Yaptığı sihir düğümünü, filanca kuyuya attı.” dedi.

Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Ali’yi -Allah ondan râzı olsun- bunun için oraya gönderdi. Ali -Allah ondan râzı olsun- bu düğümü oradan çıkarıp çözdü. (Sihir çözülünce)Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-, -Allah’ın izniyle-. bağdan kurtulmuş gibi kendine geldi. Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- o Yahudiyi zikretmedi ve onun yüzünü de hiç görmedi.”

Müslim

Nesâî

Sümbülsultan

MesajKonu: Hadislerin Açıklamaları   Perş. Ocak 29, 2009 10:37 pm

]Hadislerin Açıklamaları :

[font="]Bu olay, hicretin 7. [/font]yılında Medine’de cereyan etmiştir. Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-'in bu sihrin etkisinde 6 ay kaldığı söylenmektedir.

Zervan kuyusunun renk değiştirmesinin sebebebini İmam Kurtubi şöyle açıklamaktadır: “Sihrin uzun müddet kalması nedeniyle, çirkinleşmesi veya içerisindeki sihir malzemeleri nedeniyle renk değişikliği olmuştur.Kuyunun suyundan beslenen ağaçların başları, şeytanın başına benzetilmesi, çirkinlik, kötülük, habislik ifade ettiğini vurgulamak içindir. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de de Zakkum ağacının başı da şeytanların başına benzetilmiştir.

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-, büyü malzemelerini kuyudan çıkarma teklifine:

[b]“Ben, ondan insanlara bir zarar gelmesine sebep olmaktan korktum.”
diye cevap vermiş olması, bazı yorumlara sebep olmuştur; İmam Nevevi -Allah ona rahmet etsin- şöyle der:
“Bu korku, ümmetin sihirle meşgul olması, onların bunu ögrenmeye kalkmaları korkusudur. Bu, fesat korkusuyla, maslahatı terk etme
babına girer.”

Hadisten de anlaşılacağı üzere, “Rasulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- duâ etti ve sonra tekrar duâ etti durdu.” hadisinden İmam Nevevi, sıkıntı, hastalık, keder, sihir vb. şeylerden dolayı, tekrar tekrar duâ etmenin
müstehap
olduğu hükmünü çıkarmıştır.

[font="]B.) Sihir yapmak ve düğümlere sihir maksadıyla üfürmek hakkındadır:[/font]
Ebu Hüreyre’den -Allah ondan râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:
[b]“Kim sihir maksadıyla bir düğüme düğüm atar, sonra da ona üflerse sihir yapmış olur.
Kim sihir yaparsa şirke düşer. Kim bir şey asarsa, o astığı şeye havale edilir.” [b][1]

Hadisin Açıklaması:

Sihir yapma maksadıyla düğümlere üfürmek sihirbazların işi olup, şirk ehlinin amellerindendir. Fayda verecek şeyleri alıp, zararlı şeylerden sakınmak düşüncesi Allah Teâlâ'dan geldiğiyle bilinir, düğümlerden değil. Müşrikler, Allah Teâlâ'ya tevekkül etmeyip sihir (büyü) yaptıkları için, şeytanca işlere kalkışmışlardır.

Bazı âlimler bu hadis hakkında şunları da belirtmişlerdir:

“Bu davranışıyla ondan gerçek tesir olacağına inanmışsa, şirk olur.”

Bazı âlimler de;

“Bundan maksat, şirk-i hafî (gizli şirk)dir. Zira tevekkül ve Allah Teâlâ'ya itimat terk edilmiş olmaktadır.” Demişlerdir.
Bir şeyi asma meselesi ise: (Nazar boncuğu v.b.) bunlar câiz olmayıp, bunların hastalığı giderdiğine ve şifayı verdiğine inanmak, şirktir.

Hadiste geçen; “Kim bir şey asarsa, o astığı şeye havâle edilir.”

İbâresini de, "Allah Teâlâ'nın yardımından mahrum
kalır.”
anlamında yorumlamışlardır.
[/b]

Sihirle ilgili bazı hadislere gelecek olursak
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» EĞİTİCİ FİLMLER
» If Clause Type 1 (1. Tip Şart Cümleleri)
» Denklem Kurma ve Problem Çözümü